hasim-karpuz
HAŞİM KARPUZ, 1949 yılında Akçaabat’ın Taşocağı köyünde doğdu; Gökçe­ler İlköğretim Okulu ve Akçaabat Ortaokulunda okudu. Trabzon Lisesi’ni (1967), İstan­bul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klâsik Arkeoloji Bölümü’nü bitirdi (1972). Bir müddet vekil öğretmenlik yaptıktan sonra Erzurum Müzesi asistanlığına atandı, kazılara katıldı. Erzurum ve Trabzon Müzelerinde asistanlık ve yöneticilik görevlerinde bulundu.

Atatürk Üniversitesinde, “Erzurum Evlerinin Türk-İslâm Mimarisindeki Yeri” konulu doktora tezini hazırladı. 1983 yılında Selçuk Üniversitesine yardımcı doçent olarak atandı. 1988 yı­lında doçent, 1994 yılında profesör oldu. Üniversitede değişik idari görevlerde bulundu, halen Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesidir. Anabilim dalıyla ilgili 9 kitabı ve 150’ye yakın makalesi bulunmaktadır.

Ortaokul 3.sınıfta fotoğraf makinesi sahibi oldu. Üniversite yıllarında fotoğraf ve sinema tarihi ile ilgilenme­ye başladı. İlk fotoğraf sergisi (Türk Mimari Taş Süslemeciliği) 5-20 Haziran 1976 tarihinde Erzurum Güzel Sanatlar Galerisi’nde açtı, ilk özel karanlık odasını kurdu. Trabzon’da Yıldız Sarayı Trabzon Fotoğrafları, Köy Gezileri, Yayla Fotoğrafları ile ilgili sergi ve diya gösterileri düzenledi. Konya’da Arkeoloji Sanat Tarihi Bö­lümünde Fotoğraf dersleri verdi, öğrenci sergileri açtı, jüri üyeliklerinde bulundu. Konya Fotoğraf Tarihi çalışmalarına merhum A. Sefa Odabaşı ile başladı. Selçuklu Araştırmaları Merkezi Fotoğraf arşivinin kurulup geliştirilmesinde görev aldı. Ahmet Kuş, İbrahim Dıvarcı ve Feyzi Şimşek üçlüsünün fotoğraf çalışmalarına katılmakta, kendilerine danışmanlık yapmaktadır. Konya Fotoğraf tarihi ile ilgili araştırma yazıları kitabın kaynakça bölümünde görülebilir. Kitapları ise şunlardır:

  • Fotoğraflarla Geçmişte Konya, Konya 1996
  • Eski Kartpostallarla Konya, Konya, 1996 (A.S. Odabaşı ve Ahmet Efe ile birlikte)
  • Konya Fotoğraf Tarihi, Konya, 2008

Prof. Dr. Haşim KARPUZ’a, konyaturistik.com’a olan katkılarından dolayı teşekkür ederiz…